Folyóink szennyezettsége
FRISSÍTÉS 2021.02.08.:
Tisztelt Szilágyi Úr!
Kitérő válaszát sajnálattal olvastam!
Az Ön által felvetett kérdések azt sugallják, hogy az önökhöz eljuttatott javaslat megvalósíthatóságát meg sem próbálták érdemben felméri, konkrét lépéseket pedig biztosan nem tettek ennek érekében, csak rögtön a "nem hozzánk tartozik" kifogással éltek, annak ellenére, hogy a Főváros új vezetése a környezetvédelemmel kapcsolatos témákat kifejezetten fókuszként kezeli. Legalábis szóban!
Elég lett volna ennyit írni, hogy "megfontoljuk és az erőforrások és más feladataink mentén priorizáljuk", és a felvetett kérdéseket kihagyni, mert azok csak a fenti véleményem támasztják alá, hogy meg sem próbáűlták ezt átgondolni.
1) Mint ahogyan az a bejelentésben is szerepel, egy passzív mólót nem feltétlenül a Parlament elé kell elhelyezni, kismilliárd egyéb lehetőség adódik erre,kevésbé zsúfolt külterületen is.
2) Az, hogy egy móló mennyire esztétikus, az kivitelezés kérdése. Megjegyzem, más nagyvárosok büszkén vállalják, presztízs okokból is ezt, azt hirdetve, hogy ők tesznek is a téma érdekében, nem csak szavakban erősek. Ld: https://theoceancleanup.com/rivers/
3) Ha a szóbeli helyeslés mellett valóban lenne szándék és elkötelezettség Önök részéről, nem csak a feladat lepasszolásának igénye, akkor biztos vagyok benne, hogy megtalálnák a Fővárosi intézmények közül azon partnereket, akik a finanszírozást/tervezést/kivitelezést/karbantartást és a hulladék-szállítást el tudja végezni. Utóbbit pl. FKF. Nyilván, ezen feladatokat egy szervezet önmaga nem tudja megoldani,de valakinek koordinálni kell.
Ha ez az egész nem Önökhöz, mint vízügy, tarozik, kérem, javasoljon más olyan szervet vagy intézményt, akinek javaslatunkat el tudjuk juttatni.
Más országokban ezeket az akciókat csak valahogyan megvalósítoták, valaki csak összefogta a különböző feladatokat. Itthon is igény lenne rá!
-----
A KDVVIZIG válasza:
"A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság elviekben támogatja a jarokelo.hu által felvetett passzív szemétfogó mólók telepítését, azonban szeretnénk felhívni rá szíves figyelmét, hogy a környezetünk és ezen belül vizeink tisztán tartása kiemelt figyelmet kell, hogy kapjon, azonban a hulladékgazdálkodás nem tartozik Igazgatóságunk alapfeladatai közé, így ezirányú beruházások megvalósítására, illetve esetleges üzemeltetésére nem állnak rendelkezésünkre a szükséges források.
A passzív szemétfogó mólok létesítése több kérdést is felvet:
˗ Budapest területén belül a Duna folyam [1660+600 – 1628+400 fkm] a partvonalak mentén raszterekre van felosztva, melyek sok esetben már zsúfoltak. Kérdéses, hogy hova lehet az eszközöket oly módon telepíteni, hogy az a kívánt tisztítási hatásfokot elérje, de a folyam meglévő hasznosítását nem akadályozza.
˗ A városkép szempontjából is kérdéses az elhelyezésük, ugyanis ezek a mólók kevésbé esztétikusak.
˗ Ezen eszközök vélhetően rendszeres karbantartást igényelnek (a felgyülemlett szemetet el kell szállítani belőlük, jégzajlás vagy árvíz esetén ezeket ki kell emelni), azonban - ahogy azt már említettük – az ehhez szükséges humán- és pénzügyi források nem állnak Igazgatóságunk rendelkezésére.
Kérjük, hogy a fentiek figyelembe vételével tegyenek eleget a Járókelő oldalon található bejelentésnek."
-----
A ma földre ejtett műanyag zacskó vagy palack - azon túl, hogy esztétikailag rendkívül zavaró- a holnap tengeri hulladékává és törmelékévé válik - károsíthatja a halakat és a törékeny vízi ökoszisztémákat, illetve a lebomló mikroműanyagok visszajutnak az emberi táplálékláncba, amiket elfogyasztunk.
Folyóinkon évről évre elképesztő mennyiségű lebegő hulladék érkezik Magyarország területére, amit a folyó part melletti PET palackok rengetegéből jól lehet észlelni (A Duna a világ 10. legszennyezettebb folyója pl. Forrás: http://www.oceansplasticleanup.com/Oceans_Seas_Rivers/Danube_Blue_Rivers_Plastic_Waste_A_To_Z_Index_Top_Ocean_Polluters.htm)
Számos európai nagyváros felismerte a felelősségét a témában, és különböző eszközökkel aktívan tesznek a probléma enyhítésért. Itthon is vannak pozitív kezdeményezések (ld. PET-kupa), de még bőven van mit tenni.
A nagyobb folyóparti városok (Budapest, Győr, Komárom, Esztergom, Szeged, Dunaújváros, Paks, Baja, Szolnok, Szeged) vezetését szeretném felkérni, hogy tegyen többet az ügy érdekében, pl. más európai városok példáit felhasználva telepíteni lehetne passzív szemétfelfogó mólókat. ezek viszonylag egyszerű szerkezetek, előállításuk és üzemeltetésük nem milliárdos beruházás.
Természetesen az eszközöket nem feltétlenül a belvárosok illusztris panorámájába kell elhelyezni (pl. Parlament előtt), ez tetszés szerint választható.
Hozzászólások
Honlapjukon megjelent „Folyóink szennyezettsége” panasszal kapcsolatban – lent olvasható korábban megküldött válaszunkat megerősítve – tájékoztatjuk Önöket, hogy a választ a Köz...
https://www.turistamagazin.hu/hir/kuzdelem-a-tiszai-hulladekaradattal?fbclid=IwAR0MG6EJRcUkqJzrPbGDAtVJZ1dQbA6ccmHQPBtqpWpot5no5eSJRoCZuuU
Tisztelt Cím !
Ezúton tájékoztatom, hogy levelét érkeztettük az FPH_KOZP- 15115 /2021-es érkeztetőszámon és továbbítottuk a Főpolgármesteri Hivatal Városüzemeltetési Főosztálya részére.
Tisztelet...
Tisztelt Szilágyi Úr!
Kitérő válaszát sajnálattal olvastam!
Az Ön által felvetett kérdések azt sugall...
Köszönettel vettük megkeresésüket a honlapjukon megjelent „Folyóink szennyezettsége” panasszal kapcsolatban, melyre az alábbi tájékoztatást adjuk:
Mivel a Duna folyam területe...
Köszönettel vettük megkeresésüket a honlapjukon megjelent „Folyóink szennyezettsége” panasszal kapcsolatban, melyre az alábbi tájékoztatást adjuk:
A bejelentő nagyobb folyópart...
Tisztelt Járókelő.hu !
Ezúton tájékoztatom, hogy levelét érkeztettük az FPH_KOZP- 2286 / 2021-es érkeztetőszámon és továbbítottuk a Főpolgármesteri Hivatal Városüzemeltetési Főosztálya részére...