Rohad a Lánchíd: évek óta fennálló problémák a Lánchídon és környékén

  • Home
  • Rohad a Lánchíd: évek óta fennálló problémák a Lánchídon és környékén

Járókelő Blog

Hírek, olvasnivalók városokról és a Járókelőről, nemcsak városlakóknak.
Még többet szeretnél belőlünk? Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Rohad a Lánchíd: évek óta fennálló problémák a Lánchídon és környékén

Visszatekintés az elmúlt évek lakossági bejelentéseire a Lánchíddal kapcsolatban. Van itt minden: árvíz a hídon, szemét mindenütt és az oroszlánok is felbukkannak.

236813-5d62c92495f58.jpg

Fotó: Kozár Ádám, Járókelő.hu

Csapatunk 2012 óta segít a városlakóknak abban, hogy a Járókelő.hu oldalon bejelenthessék a kátyúkat, letört szemeteseket, lekopott zebrákat és egyéb közterületi problémákat a lakóhelyükön. Nem kevés ügyet gyűjtöttünk be a Lánchídról és környékéről is az elmúlt években. Ezeket a mutatjuk be most nektek.

Szemét mindenütt

A Lánchíd egyik legnagyobb problémája az arra járó budapestiek szerint, hogy nincsen szemetes, de még a hídfő környékén is nehezen találni, vagy amit találni, azt nem ürítik elég gyakran ahhoz, hogy megfelelően ellássa a feladatát (lásd a képen fent). 2019-ben sikerült elérni, hogy kikerüljön néhány zöld szemetes a pesti hídfőhöz. A probléma azonban folyamatosan fennáll, 2020-ban kértük, hogy magán a hídon is legyenek végre szemetesek, ez a javaslat járt már az FKF Zrt-nél, a Budapest Közútnál, és március óta a Fővárosi Önkormányzattól várjuk a választ. 

„Budapesten a hídon is tud lenni árvíz”

Ez volt annak a 444-es cikknek a címe, amiben látványos fotókat osztottak meg arról, hogy a híd járdáján megálló vizet hogyan kerülik ki a gyalogosok. A Járókelő egyik felhasználója pecatavacskának nevezte a vízmegállást. 2015-ben és 2016-ban több körben is leveleztünk a BKK-val (akkor még volt BKK Közút) arról, hogy a hídon több helyen megáll a víz nagyobb esőzések után. A BKK szerint a hídmester rendszeresen jelezte, hogy eldugultak a lefolyók, ugyanakkor komolyabb beavatkozás helyett maradt a szemetelő járókelők hibáztatása.

A rendszeres ellenőrzés dacára is előfordul, hogy nagyobb esőzések idején a víznyelők nem tudják a feladatukat ellátni, ekkor alakul ki a hídon a jelzett állapot. A karbantartók a duguláselhárításkor rendszeresen szednek ki a víznyelőkből papírhulladékot, sőt üdítősflakonokat, -dobozokat is.

A Lánchíd modern kori ostroma

183683-5c7d7a7b52b1e.jpeg

Így nevezte az egyik felhasználónk a sok graffitit és taget a hídon. A Járókelőre feltöltött ügyekből visszakövethető, hogy a hidat folyamatosan mossa, vagy festi az FKF Zrt. A legkorábbi Lánchíd firkálásos ügy az oldalunkon 2014-ből származik. A graffiti mellett a modern kori ostrom harcászati elemeként érdemes még megemlíteni a Lánchíd lámpáira celluxozott(!) turistabusz hirdetéseket is.

Természetes közegben az oroszlánok 

221881-5d248e82beb90.jpeg

Ízlés kérdése, hogy jobban néznek ki vagy rosszabbul, mindenesetre szintén több éves hagyományra tekint vissza, hogy a Lánchíd oroszlánjai körül fű vagy másféle növény nő ki. A fenti fotót egy tavalyi lakossági bejelentésből mentettük ki, és a képet alaposabban megnézve, szerintünk az egyébként a rendkívül kártékony és szívós bálványfa növekedett épp az oroszlán mellett, ezt a fajt pedig mindenképpen érdemes eltávolítani.

Galéria a rohadásról

Ezt a galériát 2014-ben kaptuk egy Lánchídon átsétáló budapestitől, aki elszörnyedve nézte, hogy milyen állapotban van a híd. Akkor a Fővárosi Önkormányzat ezt írta:

A híd felújítása már rég óta esedékes de a Margit híd felújításának befejezéséig anyagi és forgalmi okok miatt nem volt lehetséges. A Lánchíd felújításának előkészítésén dolgozunk, jelenleg a tervek engedélyezése van folyamatban. Szándékaink szerint a híd felújítása 2015-ben kezdődhet.

Ma már persze csak nevetünk ezen, hiszen a később beérkezett ügyek, például 2017-ben is azzal a reménnyel zárultak, hogy a híd javítása hamarosan elkezdődik. Az idén már fokozott súlykorlátozást vezettek be, ugyanakkor továbbra sem tudni, mikor indulhat a híd felújítása.