Megoldott

Népliget - Üllői út - Volánbusz kijárat - összeférhetetlen forgalmi mozgás

A Volánbusz végállomásról az Üllői útra a repülőtér irányába jobbra kikanyarodó autóbuszok védett, zöld nyíllal jelzett szabad jelzést kapnak. Ezzel egyidőben az Üllői utat éppen ott keresztező gyalogosátkelőhely szintén szabad jelzést kap.

A forgalomirányító jelzőlámpák követelményeiről, tervezési, telepítési és üzemeltetési előírásairól szóló 41/2003. (VI. 20.) GKM rendelet alapján:
- 1. számú függelék: A Jelzőlámpás Forgalomirányítás Szabályzatához Fogalommeghatározások 28. pontja szerint:
- Összeférhetetlen forgalmi mozgások: az egymást veszélyeztető (az egymás útját keresztező vagy egymással fonódó) egyidejű forgalmi mozgások. - /Jelen esetben összeférhetetlen mozgásnak tekinthető a kikanyarodó autóbusz és az áthaladó gyalogos./

A 6. Fejezetben (Fényjelző készülékek, irányítási módok, jelzéstechnikai előírások) az alábbiakat találjuk:
6.2. Irányítási módok:
6.2.1. A járművek és gyalogosok forgalmát irányító fényjelző készülékek a közlekedők forgalmát úgy irányítják, hogy
a) védett irányítási módnál az összeférhetetlen forgalmi mozgások egyidejűleg szabad jelzést nem kaphatnak. /Tehát a fentebb említett két mozgás nem kaphatna egyszerre szabad jelzést./
6.3.3. pont: Nyíl alakú szabad jelzést csak védett irányítási mód esetén szabad alkalmazni.(!) /Vagy ha megkapják egyszerre a szabad jelzést, azt nem szabadna zöld nyíllal jelezni./

A fent leírtak alapján véleményem szerint szabálytalanul és balesetveszélyt teremtően kap szabad jelzést a gyalogosátkelőhely a "nyilas zölddel" kiengedett autóbuszokkal egy időben. Az ott először, vagy nem gyakran járó járművezetők jogosan bíznak abban, hogy a nyíllal jelzett szabad jelzés esetén nem kell számítaniuk elsőbbségadási helyzetre, a zöld jelzésen áthaladó gyalogosok pedig jogosan bíznak elsőbbségükben, így kialakítva a rendkívül balesetveszélyes helyzetet.

Köszönettel,

Probléma helyszíne
Budapest IX. kerület, Ferencváros, Népliget

Hozzászólások

  • W Kriszta lezárta a bejelentést Megoldott eredménnyel.

    Köszönjük a visszajelzést!
  • Zakariás Levente hozzászólt a bejelentéshez.

    Megoldva. ✔️
  • Járókelő Eszter megváltoztatta a bejelentés állapotát "Válaszra vár"-ról "Megoldásra vár"-ra.

  • Az illetékes válasza megérkezett az üggyel kapcsolatban.

    Tisztelt Bejelentő!

    A Multifunkcionális Csarnok kivitelezésez kapcsolódó, a beruházó alvállalkozója által még nem kijavított néhány hiba, hiányosság pótlása jelenleg is folyamatban van, s tekintettel
    ...
  • Pál András elküldte az ügyet az illetékesnek: Budapest Közút

  • Zakariás Levente bejelentette az ügyet.

Hasonló bejelentések

  Vissza az oldal tetejére