Fényszennyező Biodóm
FRISSÍTÉS: 2024.11.15.
Bejelentő hozzászólása:
„Nem tudom elfogadni a választ és mivel azzal zárták a levelüket, hogy a későbbiekben is számítanak az észrevételekre, kérlek küldjétek újra az alábbi kiegészítéssel:
Úgy tűnik mégsem volt olyan alapos az az átgondolás. Nem csak az állatkert állataira és a vadmadarakra kellene gondolni, hanem más állatokra és az emberi egészségre is. Nem értem, hogy jön ide az „éles” fehér és sárgásfehér színű városi fények. Az is egy probléma, hogy ezen fehér fények is tartalmaznak kék komponenst, ami éjszaka nem egészséges. Az éjszakai kék fény például blokkolja a melatonin hormon termelését. Nézzenek utána milyen problémákhoz vezet ez.
Az az érvük pedig, hogy mivel Budapesten már van fényszennyezés ezért nyugodtan fényszennyezhetnek, felháborító! De nézzük meg ezt az érvet kicsit más megvilágításban. A világban vadásznak a zebrákra, így hogyha egy vadász lelő egy zebrát az állatkerten belül, nem befolyásolja jelentősen a zebrapopuláció számát, hiszen máshol még többet lőnek le. Akkor most rendben lenne az állatkertben történő vadászat Önök szerint?
Önök szerint az nem jelentős befolyásolás, hogy a város nagy részéről látszik az ég kék megvilágítása, ahol eddig nem látszódott? Ha ez nem jelentős akkor nem tudom mi az. Hiába hozzák fel példának az űrből látható fényeket, mivel annak nagy részét közvilágítás okozza, amire szükség van, illetve jobb esetben ott sem konkrétan a lámpákból távozó fény okozza, hanem az aszfaltról visszaverődő. Az Önök által használt fényre pedig nincs szükség. Budapestnek például van egy világítási mesterterve, ami nagyon helyesen a fényszennyezés mellőzését is célul tűzte ki. Nem szabad olyan világítótestet kihelyezni ami a horizont síkja felé enged ki fényt. Az újonnan telepített lámpák ezeknek megfelelnek.
Az OTÉK is világosan fogalmaz mi az a fényszennyezés. „Fényszennyezés: olyan mesterséges zavaró fény, ami a horizont fölé vagy nem kizárólag a megvilágítandó felületre és annak irányába, illetve nem a megfelelő időszakban világít, ezzel káprázást, az égbolt mesterséges fénylését vagy káros élettani és környezeti hatást okoz, beleértve az élővilágra gyakorolt negatív hatásokat is.” Bár azt nem tudom, hogy vonatkozik-e önökre az ideiglenesség miatt, de attól még a káros hatások megmaradnak, ha vonatkozik önökre egy rendelet vagy sem.
Ajánlom figyelmükbe az „A fényszennyezésről - világosan!” c. szakmai útmutatót, amit az Agrárminisztérium és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága adott ki. A termeszetvedelm.hu-ról letölthető. Pár mondatot emelnék ki belőle:
„A világítás során kibocsátott fény spektrumának azon hullámhossz-tartománya okozhat problémákat – főleg az élővilág és köztük az ember számára – (e kedvezőtlen hatásokról lásd az 1 .4. és a 2.1 . pontot), amely a kék színnek felel meg (420 nm – 490 nm hullámhossz, de a fényszennyezés szempontjából már az 550 nm alatti hullámhossz-tartomány kerülendő).”
„Súlyosbítja a helyzetet, hogy a „kék” hullámhossz-tartományba eső spektrum sokkal jobban szóródik a légkörben, így e fényforrások alkalmazásakor a nem megfelelően ernyőzött és/vagy rögzített világítási berendezések, világítótestek sokkal nagyobb fényszennyezést okoznak.”
„Az elsősorban LED fényforrásokra jellemző hideg fehér fényű világítás elterjedésével sorra jelentek meg a tanulmányok, amelyek jelezték, hogy a mesterséges éjszakai világításra használt fényben egyre inkább domináns kék spektrum kedvezőtlen hatással van a környezetre, az ökoszisztémára. (A legújabb kutatások pedig már határozott kapcsolatot mutattak ki a közvilágításban alkalmazott fény színhatása és egyes daganatos megbetegedések − mell-, prosztata- és végbélrák − előfordulása között is.)”
Nem tértek ki a videómra. Az azon látható állat is csak szórakozásból viselkedett úgy, ugye?”
-----
A Bidómban tartják több, mint egy hónapig az úgynevezett Fénydóm eseményt. Már az is érdekes, hogy miért egy olyan helyszínen kell ilyet tartani amely épületnek átlátszó a teteje és így a fény ki tud onnan jönni, de tavalyhoz hasonlóan idén is valamiért jó ötletnek tartották, hogy reflektorokkal az égbe világítsanak. Ez fényszennyezés. Semmilyen fénnyel nem lenne szabad a horizont síkja fölé világítani, nem hogy kék fénnyel.
Borzasztóan erős, még Budapest fényszennyezésén keresztül a Bem térről is látszik.
Külön érdekes, hogy az állatkert a zöldre festést módszeréhez nyúlt, a rendezvényt így hirdeti a weboldalán:
„A kiállítás központi témája a természet,...”;
„...amelyek a természet erejét és törékenységét tárják fel, interaktív vagy szimbolikus formában.”;
„Az alkotások célja, hogy új perspektívából mutassák be a természet és az ember kapcsolatát.”
Jó példát mutatnak a fényszennyezéssel a természet és ember kapcsolatára?
Újabb idézetek az állatkert weboldaláról:
„Ebben a helyzetben az állatkertek és akváriumok még fontosabb szerepet játszanak a természet védelmében, mint valaha.”
„Az, hogy ezek a modern, progresszív intézmények részt vegyenek a természet megőrzésében ma már nem különlegesség, hanem az alaptevékenység fontos része.”
A fényszennyezés növelése is ez a fontosabb szerepbe tartozik?
Linkelek egy videót amin egy denevér látszik ami a fényre gyűlő rovarokra vadászik majd az erős fényben megszédül és elkezd lefelé zuhanni, ki tudja időben magához tért-e.
https://streamable.com/vqwklv
Azonnal kapcsolják le ezeket a káros fényvetőket!
Lehet a fénnyel játszani, de nem hinném, hogy ha nem világítanak az égbe, kevesebb látogatójuk lenne. Illetve azt is át kell gondolni, hogy egy átlátszó tetejű épületbe kell-e ezt a rendezvényt jövőre hozni. Van egy Light Art Museum Budapest nevű hely, nekik megy olyan épületben is ahonnan nem jön ki fény.
Hozzászólások
https://fenyszennyezes.hu/rosszfeny/nyilt-level-a-biodom-fenyszennyezeserol/
Facebook oldala szerint kapott is választ és lekapcsolták a fénysugárt.
https...
Úgy tűnik mégsem volt olyan alapos...
Még mielőtt a Kék piramis fényeit idén tavasszal bekapcsoltuk volna, alaposan átgondoltuk azt is, hogy milyen hatása lehet állatainkra, illetve az Állatkertünk légterében előfordu...