Menni, vagy megállni? - Félreérthető jelzések
A jelzett helyen kétlencsés jelzőlámpa biztosítja a villamos áthaladását, emellett STOP-tábla is ki van helyezve. Mi itt a helyes eljárás és miért épp az?! Ugyanis két eset lehetséges:
1. A KRESZ 9.§ (9) alapján a STOP-tábla (mint elsőbbséget szabályozó jelzőtábla) jelzése nem irányadó, mivel a "a forgalmat fényjelző készülék irányítja", tehát NEM KELL MEGÁLLNI.
2. Vagy a villogó sárga fény "nem irányítja a forgalmat", csak a (4) f) pont szerinti "veszélyes helyre hívja fel a figyelmet", ebben az esetben viszont MEG KELL ÁLLNI a STOP-tábla utasítása miatt.
A kettes pont logikája az, hogy egy sárgán villogó háromlencsés jelzőlámpánál is figyelembe kell venni a STOP-táblát. Csakhogy a háromlencsésnél a nem működő üzemállapot a sárga villogás, a két lencsésnél azonban normál működés. Olyan jogszabályi előírás nincs, hogy az dönti el, hogy mit kell tenni, hogy két-, vagy háromlencsés lámpa adja-e a sárga villogó jelzést. Tehát a második pontnak nincs lényegében jogszabályi alátámasztása.
Megjegyezném, hogy itt egyébként mindenféle elsőbbséget szabályozó jelzőlámpa nélkül is tiszta a forgalmi helyzet. Ha működik a jelzőlámpa, akkor azért, ha nem működik (sötét), akkor pedig azért, mert jobbkézszabály lép életbe és ebben az esetben a balról érkező villamosnak is elsőbbsége van.
Tehát a kérdéseim: mi önök szerint a helyes eljárás? Megfelelő-e egy ennyire kétélűen értelmezhető forgalomtechnikai kialakítás, terveznek-e ezen változtatni?
Hozzászólások
Ügyszám: 0038/0028540/2024
budapest@jarokelo.hu
JAROKELO-BUDAPEST-00148894
Tárgy: tájékoztatás
Tisztelt Ügyfelünk!
Köszönjük megkeresését, amellyel kapcsolatban a Budapest Közút Zrt. arról tájé...
Pont ez a lényeg: hogy miért nem lehet ide egy egyértelmű "Elsőbbségadás kötelező" táblát kitenni?
A beláthatóság nem rossz mindkét irányból:
- A hegy felől érkezve pont a távolabbi (teh...