Miért most metszik a fákat?
FRISSÍTÉS: 2021.05.17.
Bejelentő kérdése továbbra is:
"Mi okozta a csúszást és hogy a jövőben erre odafigyelnek-e majd, amikor ilyen munkálatokat rendelnek meg."
Érdeklődni szeretnék, hogy miért most április végén, május elején végzik a kerületben a fák metszését? Itt az utcákban konkrétan április 27-én kezdték, és ma folytatták. Alapvetően nem a metszéssel vagy a favágókkal van bajom, hiszen ezt el kell végezni. De miért most??! A fák többsége már kizöldült teljesen, és nem mellesleg a madarak is már elkezdték a fészkek építését.
Idézem a Magyar Madártani Egyesület cikkét:
"A bokros, fás élőhelyekhez kötődő énekesmadaraink költési szezonja már márciusban megindul a fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április második felétől június elejéig tart. Ezt követően számos fajnak másodköltése is van június-júliusban. Természetesen a tavasz és a kora nyár más állatcsoportok és a növények számára is fontos szaporodási, virágzási időszak.
Éppen azért az ilyenkor végzett, különösen a nagy kiterjedésű bokor- és fakivágások,
valamint a kísérő munkálatok, például a faanyag kihordása, minden esetben és
biztosra vehetően védett és fokozottan védett állat- és növényfajok tömeges
elhullását, sérülését okozza, továbbá az élőhelyüket is károsítja
(Fotók: Orbán Zoltán)
Ez pedig ellentétes a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényben foglaltakkal is:
1996. évi LIII. törvény a természet védelméről
"... 43. § (1) Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása."
44. § ..... (3) Védett állat- és növényfaj egyedének károsítása, veszélyeztetése vagy jogellenes zavarása esetén a természetvédelmi hatóság köteles az ilyen magatartás tanúsítóját a tevékenység folytatásától eltiltani. Amennyiben a védett egyedet károsító, veszélyeztető, zavaró tevékenységet más hatóság engedélye alapján végzik, a hatóság a természetvédelmi hatóság megkeresésére az engedélyezési eljárást ismételten lefolytatja. Az eljáró hatóság - amennyiben az nem a természetvédelmi hatóság - a tevékenység folytatását az eljárás végleges befejezéséig felfüggeszti. ..."
1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről
"6. § (1) * Az állatnak tilos indokolatlan vagy elkerülhető fájdalmat, szenvedést vagy sérülést okozni, az állatot károsítani ..."
2009. évi XXXVII. törvény az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról
„... VII. Fejezet
ERDEI HASZONVÉTELEK
Az erdei haszonvételek általános szabályai
69. § (1) Az erdei haszonvételek gyakorlása nem károsíthatja, illetve veszélyeztetheti az erdő biológiai sokféleségét, felszíni és felszín alatti vizeit, talaját, természetes felújulását, felújítását, a védett természeti értéket, valamint az erdei életközösséget.
50/2008. (IV. 24.) FVM rendelet
az egységes területalapú támogatások és egyes vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” fenntartásához szükséges feltételrendszer, valamint az állatok állategységre való átváltási arányának meghatározásáról >>
"... 1. számú melléklet az 50/2008. (IV. 24.) FVM rendelethez
„A Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” előírásai
7.1. A védett tájképi elemek megőrzése: A MePAR-ban rögzített védett tájképi elemek megőrzése kötelező. Kunhalom, valamint a fa- és bokorcsoport területén gyep felszínborítás helyreállítása érdekében történő előkészítő beavatkozások kivételével bárminemű mezőgazdasági talajmunka végzése tilos. Kunhalom területén végzett fakivágás során tilos a földmű bolygatása. Fa- és bokorcsoportra vonatkozó fahasználat, illetve a kis kiterjedésű tavak megőrzése érdekében a teljes naptári évben biztosítani kell, hogy a fa- és bokorcsoport megfeleljen az 50/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 2. § c) pontjában, a kis kiterjedésű tavak esetében az 50/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 2. § e) pontjában foglaltaknak. A magányosan álló fát kivágni nem lehet. ..."
7.2. Kivágási tilalomra vonatkozó előírás: Fát, bokrot és sövényt a március 1. és augusztus 31. közötti költési és fiókanevelési időszakban nem lehet kivágni. ..."
Ha indokolt, végezzék el a munkát a nyugalmi időszakban!"
A Főkert Zrt. már ennek megfelelően végzi a fák gallyazását. Márciustól Szeptemberig csak balesetveszélyes esetben avatkoznak be.
A cikk elérhetősége:
https://www.mme.hu/fak-bokrok-kivagasa-koltesi-idoszakban
Hozzászólások
Ezen munka elvégzése során mindig figyelünk a madarakra! Időben megkezdtük a munkálatokat, de kerületünk nagy zöldfelülettel rendelkezik és az időjárás viszontakságai valamint egy...
Kerület szerte több helyszínen végeztettünk fasorfenntartási munkákat. A tervezett és megkezdett korai ütemezés ellenére a lakótelepen a vegetációs időszak kezdetébe csúszott a mu...
"Bizonyító fotók készítése a ma már szinte mindenkinél ott lévő okostelefonnal.
Néhány soros tájékoztató e-mail küldése a helyszín, időpont, cselekmény leírásával a megyei k...