Próbálj meg kerekesszékkel közlekedni Budapesten

  • Home
  • Próbálj meg kerekesszékkel közlekedni Budapesten

Járókelő Blog

Hírek, olvasnivalók városokról és a Járókelőről, nemcsak városlakóknak.
Még többet szeretnél belőlünk? Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Próbálj meg kerekesszékkel közlekedni Budapesten

A tegnapi 2. Rehab Critical Mass kapcsán közel egy hónapig gyűjtöttünk akadálymentesítéssel kapcsolatos problémákat a Járókelőn. Íme, az eredmény.

A Rehab Critical Mass csapatának segítségével három olyan szempontot emeltünk ki, amely alapján könnyen azonosíthatók a kerekesszékesek, idősek, kisgyerekesek közlekedését igazán megnehezítő helyek a városban.

  1. 30 foknál nagyobb dőlésszögű rámőa vagy emelkedő, ezen ugyanis segítség nélkül nem tud felgurulni egy kerekesszékes
  2. nem akadálymentesített kereszteződések a nagyobb utakon
  3. akadálymentesítés hiánya közintézményben, vagy közösségi helyen pl. templomban, közértben, postán

 

1. Rámpa, de kinek?

8c4c8b8429f9bf46a254cc796fa486f403364ed4.jpgA Városjáró blog találta ezt a rámpát, ami egyértelműen az első problémakörbe tartozik. A belvárosba tartó buszok megállójánál egy negyven méteres szakaszon három ilyen emelkedőt is sikerült létrehozni.

A blogger már előre figyelmeztet, hogy nem szeretné a szokásos, de a megálló végében van rendes felhajtó választ, ugyanis itt egyértelműen hibás kivitelezésről van szó.

Kerekesszékeseknek ugyanis ezek a lejtők életveszélyesek, a babakocsisoknak “csak” veszélyesek, kerekes szatyrosoknak, bőröndösöknek pedig “csak” macerásak.

Ennél fogva így és ebben a formájukban feleslegesek.

 2. Az Örs vezér terére mész babakocsival? Sok szerencsét kívánunk!

Ép emberként annyira magától értetődőnek veszünk mindent, hogy eszünkbe sem jut, mennyire felháborodnánk, ha velünk csinálnák azt, amit a kerekesszékesekkel és a babakocsisokkal az Örs vezér terén

Az Örs vezér téren a Nagy Lajos király útja irányából csak úgy lehet átjutni a Metro-hoz és vissza is kerekesszékkel, ha bemegy az ember a Sugár áruházba, ott felliftezik az emeletre (vagy a Sugár melletti hosszú felhajtón felgurul), ott az összekötő gyalogos hídon átmegy az Árkádba, ott leliftezik, kigurul a főbejáraton, ahonnan már van zebra. Gyalogosan ez néhány mp alatt megtehető az aluljárót használva.

Amennyiben az áruházak zárva tartanak, ez a kerülőutas megoldás is használhatatlan.

A bejelentésben egy kommentelő javasolja a kerékpárút használatát, csak éppen az OpenStreetMap közösség tavaly nyári akadálymentes térképezésén tanultuk meg, hogy ez nem szabályos, amellett, hogy biztonságosnak sem nevezhető.

Kiss Csaba, a Rehab Critical Mass alapítója a Kodály körönd akadálymentesítését kérte a BKK-tól egy bejelentésben. Azt válaszolták, hogy május 10-ig intézkednek. Ha jársz arra, küldj nekünk fotót vagy hozzászólást arról, hogy megcsinálták-e! 

3. Ha boltba akarok menni, az a baj

Bankautomata, posta és bolt is szerepel a jarokelo.hu/akadalymentes linken gyűjtött bejelentések közt. Az alábbi képen egy VI. kerületi Reál bolt látható, amit nagyon szépen körbelépcsőztek. A babakocsival és kerekesszékben érkezők nevében kérjük a bolt üzemeltetőit, hogy segítsenek a könnyebb bejutásban. 73c3e2ce638c23ccfad29bd4937e0d8bc218da95.jpg

Fotó: Bogdán Fruzsina

 

További akadálymentességi problémák Budapestről:

Oszlop nehezíti meg a parkolást a mozgássérült helyre

Hogyan lehet bejutni a 135. számú postára kerekesszékkel?

Blaha Lujza tér kerekesszékkel